A csokoládé története
A csokoládé alapja, a kakaó közel 3000 éves múltra tekint vissza. Őshazája a maják és aztékok titkos földje. E közép-amerikai civilizációk kezdték először a kakaófát gondozni, melynek terméséből később a csokoládé készült.
Az aztékok számára a csokoládé a bölcsesség, a felhalmozott energia és nem utolsó sorban a megnövelt szexuális erő forrását jelentette. A csokoládét folyékony formában fogyasztották, mely később a spanyol hódítók kalandozásainak köszönhetően terjedt el és vált egyre népszerűbbé Európában is. Kezdetben magas rangú papok, uralkodók, hadvezérek fogyasztották az "istenek eledelét" (görögül: theobroma).
A csokoládé 1700 körül vált a közember számára is elérhetővé, ekkor az úgynevezett csokoládéházak éppoly népszerűek voltak, mint a kávéházak. A modern kakaópor gyártás Johannes Van Houten vegyész találmányával vált tömegtermeléssé.
Csokoládé fogyasztása esetén nem feledkezhetünk meg annak jótékony élettani hatásáról sem. Amerikai tudósok legújabb kutatási eredményei megerősítették, hogy a csokoládéfogyasztás nemcsak a szívnek egészséges, hanem jótékony hatással van a vérkeringésre, valamint csökkenti a vérrögök kialakulásának – így a szívrohamok és szélütések elkerülésének – esélyét is.
A csokoládénak pusztán az illata is pozitív gondolatokat ébreszt az emberben, fogyasztása pedig fokozza az úgynevezett "boldogsághormon" kiválasztását, melynek eredményeképpen jobb kedvre derülünk tőle.
|